Kontakt

19 Drużyna Harcerskiej Służby Granicznej „ZLOTKI”
im. Bohaterów Korpusu Ochrony Pogranicza w Świnoujściu
ul. Grodzka 4,
72-600 Świnoujście

Czytaj więcej …

Historia drużyny

… Dawno, dawno temu za lasami i górami, za siedmioma rzekami, żyli ludzie na 44 wyspach, którzy zdecydowali zmienić swoje nudne życie…”Jak dobrze pamiętam było nas na początku tylko dwóch”… wspomina Wojciech Nowicki…, każdy z nas zastanawiał się nad wyborem drogi życiowej – Sport, wstąpienie do partii?, może coś innego? …”Jak dobrze pamiętam było to jakoś w 1972 roku, a może w 1973 roku, tak tak to było w 73 r. we wrześniu pod koniec”… Kolega wybrał jednak partię, zostałem sam…

Czytaj więcej …

Specjalność

Harcerska Służba Graniczna - to jedna z wielu interesujących i ciekawych propozycji specjalności drużyn harcerskich, starszoharcerskich i wędrowniczych. Działania drużyn o tej specjalności powiązane są ze Strażą Graniczną RP, a poznanie funkcjonowania jednostek SG jest jednym z zadań tej specjalności, każdy ma szanse na chwile stać się funkcjonariuszem w mundurze harcerskim. Służba jest zróżnicowana, ponieważ linia granicy jest różnorodna. Obopólna współpraca polega na wzajemnej pomocy w realizacji określonych zadań.

Czytaj więcej …

Rada drużyny

W roku harcerskim 2012-13 w skład Rady Drużyny wchodzą: hm. Marek Niewiarowski, pwd. Helena Niewiarowska, pwd. Marcin Antoniak, pwd. Aleksandra Michalska, HO Agata Biernacka, HO Kornelia Pilz, wyw. Adrian Szłpaka, dh. Anastazja Orłow

Czytaj więcej …

Harcówka

Nasza drużyna posiada własną harcówkę w Pomorskim Dywizjonie Straży Granicznej przy ul. Grodzkiej 4 w Świnoujściu.

Czytaj więcej …

Konstytucja drużyny

19 Drużyna Harcerskiej Służby Granicznej „Zlotki” im. Bohaterów KOP należy do Związku Harcerstwa Polskiego i jest podporządkowana Hufcowi Ziemi Wolińskiej w Świnoujściu. Jeżeli w tej Konstytucji znajdzie się skrót 19 DHSG odnosić się to będzie zawsze do pełnej nazwy drużyny. 19 DHSG jest drużyną koedukacyjną, wielopoziomową o specjalności Harcerskiej Służby Granicznej.

Czytaj więcej …

Bohater drużyny

Bohater drużyny występuje tu w zbiorowości funkcjonariuszy, którzy służyli w tej formacji granicznej, i nie ważny jest tu stopień wojskowy, najważniejszy jest fakt obrony polskich granic przed wrogiem i bohaterska postawa KOP-istów w obliczu II Wojny Światowej.

Czytaj więcej …


Facebook

Witamy

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?

Zarejestruj się

Przyłącz się

Zostaniesz pełnoprawnym użytkownikiem po akceptacji administratora. Zapraszamy.