… Dawno, dawno temu za lasami i górami, za siedmioma rzekami, żyli ludzie na 44 wyspach, którzy zdecydowali zmienić swoje nudne życie…”Jak dobrze pamiętam było nas na początku tylko dwóch”… wspomina Wojciech Nowicki…, każdy z nas zastanawiał się nad wyborem drogi życiowej – Sport, wstąpienie do partii?, może coś innego? …”Jak dobrze pamiętam było to jakoś w 1972 roku, a może w 1973 roku, tak tak to było w 73 r. we wrześniu pod koniec”… Kolega wybrał jednak partię, zostałem sam…

… Zdecydowałem poświęcić swoje życie dzieciom, wpadłem na pomysł stworzenia drużyny harcerskiej – i tak właśnie się stało. Początki były ciekawym przeżyciem. Na pierwszy nabór przyszło około 20 dzieci. Jednak dopiero po rozwieszeniu ogłoszeń w szkole nr 7 na kolejną zbiórkę przyszło około 100 dzieci. Harcówka mieściła się w jednej z klas w tejże szkole. Dyrekcja z podziwem i zadowoleniem przyglądała się naszej pracy z młodzieżą. Drużyna chcąc poszerzyć swoje horyzonty pracy nawiązuje kontakt z placówką WOP-u mieszczącą się w Świnoujściu na ul. Grodzkiej. Kontakt z pogranicznikami przerodził się w ścisłą współpracę, która z roku na rok przynosiła drużynie coraz więcej korzyści.

… Nadchodzi rok 1975, nowym drużynowym zostaje Czesław Śmieja. Drużyna zmienia nazwę, która brzmi: 19 Drużyna Harcerska „Granica” w Świnoujściu.

… Kolejne lata pracy drużyny przynoszą nowe zmiany. W 1977 roku nowym drużynowym zostaje Romuald Niśkiewicz, który reorganizuje drużynę kreśląc jej nowy tor działania. Nazwa drużyny zostaje ponownie zmieniona i od teraz brzmiała: 19 Drużyna Harcerskiej Służby Granicznej im. Gwidona Czerwińskiego.

Inne oblicze drużyny i ciekawa specjalność przyciągała nowych pionierów harcerstwa. W tymże roku następuje przeprowadzka drużyny ze szkoły nr 7 do szkoły nr 4 na ul. Szkolną. Tam zostaje zawiązany II Szczep im. Wojsk Ochrony Pogranicza w, którym czynnie działaliśmy.

… Od roku 1979 i przejęcia drużyny przez org. Eugeniusza Terpiłkowskiego, następowały częste zmiany drużynowych, co nie wpłynęło korzystnie na działanie drużyny. Jednak jak każdy ma swoje upadki i wzloty także z naszą drużyną różnie bywało. Prawie do końca lat 80 drużynowymi naszej drużyny byli żołnierze WOP- instruktorzy harcerscy- których służba rzuciła na kraniec Pomorza Zachodniego.

… Lata 90 to wyjście drużyny z kryzysu i upadku, a dzieje się to z pomocą Marka Niewiarowskiego, który od początku działa jako opiekun drużyny, od 1989 roku drużynową jest Monika Rajczakowska. Drużyna po raz kolejny jest zmuszona do przeprowadzki, a kolejnym naszym harcerskim domem stał się batalion WOP, który później został zreorganizowany w Straż Graniczną- Pomorski Dywizjon Straży Granicznej. Jednak czasami życie nie układa się po naszej myśli i w 1991 roku Monika Rajczakowska opuszcza naszą drużynę. Od tej chwili nasz opiekun Marek Niewiarowski staje się drużynowym naszej wesołej gromadki.

… W 1995 roku kolejny przełom w drużynie i kolejne zmiany. Na Światowym Zlocie Harcerstwa Polskiego w Zegrzu przyjęliśmy nazwę „Zlotki” i kończąc nową kampanię bohater za swojego bohatera przyjęliśmy „Bohaterów KOP”. Od tamtej chwili pełna nazwa drużyny brzmi: 19 Drużyna Harcerskiej Służby Granicznej „Zlotki” im. Bohaterów Korpusu Ochrony Pogranicza w Świnoujściu.

Od lat niezmiennie naszymi barwami jest kolor soczystej zieleni a piosenką drużyny są „Zielone chusty”. W szeregach naszej drużyny wielu znanych instruktorów i harcerzy starszych zdobywało swoje harcerskie ostrogi. Od ponad 10 lat naszym drużynowym jest hm Marek Niewiarowski któremu w prowadzeniu drużyny pomaga trójka instruktorów: pwd Helena Niewiarowska, pwd Robert Podolak, pwd Marcin Antoniak. Zastępową zastępu harcerskiego „Łosie” jest dh Renata Kutera, zastępem Harcerzy Starszych kieruje pwd R. Podolak. Dh. Ola Kadis została wybrana zastępową zastępu wędrowników „Spięcie”.

Zapis powyżej odnosi się do początku lat dwutysięcznych. Życie nie znosi zastoju więc zmiany to rzecz normalna. Czas leci nieubłaganie, ale (odpukać) nasza drużyna ma się dobrze. Po obozie w 2005 r. na przełęczy Okraj w Karkonoszach liczebność drużyny znacznie wzrosła – do tego stopnia, że trzeba było dokonać reorganizacji struktury. Powstały nowe zastępy i tak, na dzień dzisiejszy są to: I Zastęp Wędrowniczy „Spięcie” – zastępowa pwd. Aleksandra Kadis, II Zastęp Harcerzy Starszych „Virusy” – zastępowy odkr. Daniel Siwiec, III Zastęp Harcerzy Starszych „Czerwone Chmury” – zastępowa pion. Angelika Tamaka, IV Zastęp Harcerski „Łosie” – zastępowa pion. Agata Biernacka i V Zastęp Harcerski „C.D.N” – zastępowa och. Aleksandra Keller. Warto też dodać, że członkowie naszej drużyny prowadzą 4 Gromadę Zuchową „Morskie Ludki” – drużynowa Ola Kadis i przyboczne Iza Skwarczyńska, Kornelia Pilz i Klaudia Szmyt. Jej… w tej właśnie chwili dotarło do mnie, że nasza drużyna ma już 34 lata! Za rok okrągła rocznica… rzeczywiście… jak ten czas leci. Każdego, kto będzie się chciał dowiedzieć o zastępach czegoś więcej zapraszam do działu HARCÓWKA.

Nowa strona drużyny wymaga aktualizacji historii. Lata 2006-2008 były dla nas czasem bardzo intensywnego działania na płaszczyźnie hufca. To obóz na Jurze, akcja dla ratowania życia Paulinki, to biwaki i wycieczki rowerowe oraz udział w imprezach innych drużyn oraz w świętach państwowych. Zorganizowaliśmy obóz i kolonie zuchową w Marianówce w Kotlinie Kłodzkiej. Udało nam się też na prośbę Urzędu Miasta przygotować część artystyczną na uroczystej sesji UN z okazji Święta Niepodległości. Przez trzy lata kolejny raz gromadę zuchową (26 GZ „Leśne Elfy”) założyła i prowadziła harcerka z naszej drużyny – HO Kornelia Pilz. Zuchy i harcerze wspólnie uczestniczyli w HAL 2010 w Dwerniku w Bieszczadach. W roku 2011 z drużyny po raz kolejny odeszła na studia liczna grupa wędrowników. Później po obozie w Szkocji, na który wysłaliśmy kilkoro harcerzy starszych niemal wszyscy oni od nas odeszli – jak to mówią w biznesie, nastąpiło wrogie przejęcie :) Stan drużyny zszedł do instrukcyjnego minimum i nie ukrywam mamy kłopot z odbudowaniem stanu. Z wędrowników, pomimo studiowania, zostały druhny Agata Biernacka i Kornelia Pilz a z tych co na miejscu Adrian Szłapka (zastępowy) i Adrian Antoniak. Trzon kadrowy stanowi czwórka instruktorów: pwd. Helena Niewiarowska (przyboczna), pwd. Aleksandra Kadis (zastępowa zastępu kadrowego), pwd. Marcin Antoniak (kwatermistrz) no i oczywiście hm. Marek Niewiarowski (drużynowy). Pomimo dość chudych lat, tradycyjnie reprezentacja naszej drużyny uczestniczy w Ogólnopolskim Harcerskim Górskim Rajdzie „Granica” za każdym razem zajmując miejsca „na pudle”. Na dzień dzisiejszy systematycznie działa zastęp harcerski C.D.N. Po tegorocznej Wspólnej Wigilii Harcerskiej w naszym „tunelu” pojawiło się światełko. Przekazanych do naszej drużyny zostało kilkoro zuchów. W hufcu planowany jest kurs zastępowych i być może uda się nam zorganizować drugi zastęp. Rok 2013 jest dla nas rokiem poważnych wyzwań. Tym najważniejszym jest 40 rocznica założenia drużyny. Oby trzynastka była dla nasz szczęśliwa… trzymajcie kciuki.

7 września zaczęliśmy pisać nowy rozdział w życiu drużyny. Przybyło nam trochę członków, stąd konieczność dokonania reorganizacji i wyznaczenia nowych funkcyjnych. Do działającego przez cały czas II Zastępu „C.D.N.” dołączył reaktywowany III Zastęp „Łosie”. Zastępową w drugim została och. Anastazja Orłow a podzastępową och. Emilia Zawadzka, natomiast w trzecim zastępową została och. Wiktoria Moczulak a podzastępowym mł. Mateusz Koczkodaj. Dotychczasowy zastępowy czyli Adrian Szłapka został mianowany szefem Zastępu Zastępowych. Z innych ważnych dla nas spraw jest ta związana z uczestnictwem naszego patrolu w XXI Ogólnopolskim Harcerskim Górskim Rajdzie „Granica”. Nasz patrol w odmłodzonym składzie: Marcin, Anastazja, Emila, Adrian, Mateusz i gościnnie Maciek (z 14 DH) zajął na trudnej trasie wspaniałe trzecie miejsce. Przed nami impreza urodzinowa zaplanowana na dzień 9 listopada. Ech… to już czterdzieści lat naszego harcowania.


Facebook

Witamy

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?

Zarejestruj się

Przyłącz się

Zostaniesz pełnoprawnym użytkownikiem po akceptacji administratora. Zapraszamy.